Sercan Aslan
Altın 4 Altın IV
Bilim

Stephen Hawking Karadelik Bilgi Paradoksunun Çözümünü Bulduğunu Açıkladı

Evreni tek bir denklem ile açıklama hayali olan Hawking, bir çok teorisinin bulunduğu karadelikler ile ilgili Bilgi Paradoksu konusunda yeni bir teorisi olduğunu bildirdi. Kraliyet Teknik Enstitüsü’nde yaptığı konuşma ile ilgili detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Öncelikle Bilgi Paradoksu’ndan bahsedeyim kısaca. Enerjinin Korunumu yasası der ki, evrende hiç birşey yok olamaz. Ancak biçim değiştirebilir. Karadeliklerin ışığın bile kaçamayacağı bir çekim kuvveti olduğu bilinmektedir. Peki ışığın bile kaçamadığı karadeliğe giren maddeye ne olur ? Bu maddenin karadeliğin olay ufkundaki durumu hakkında bilgi alınamaz. Hawking bu konuyla ilgili Hawking Işınımı teorisini ortaya atmıştır. Teori, olay ufkuna giren bir madde parçacık ve karşı parçacık olarak ayrılacak, anti parçacık karadeliğin içine girecek parçacık ise radyoaktif ışık olarak dışarı atılacaktı. Fakat karşıt parçacık negatif yüklü olduğundan karadeliğin kütlesini azaltacak ve sonucunda karadeliğin patlayıp yok olmasına sebep olacaktı. Bu da tam olarak Enerjinin Korunumu yasası ile çelişmekteydi.

Stephen Hawking geçtiğimiz günlerde yayınladığı yeni teorisi ile bu sorunu çözdüğünü duyurdu. Bu teoriye göre karadeliğe giren madde olay ufkunu(karadeliğin sınır noktası) geçtiğinde karadeliğin içine düşecek. Bu olduğunda madde, bilgisinin izini hologramik bir görüntü ile olay ufkunda bırakacak. Parçacıklar Hawking Işıması ile dışarı çıkarken karşıt parçacık karadeliğin içinden geçecek. Karadelikten geçen karşıt maddenin ise olay ufkunda bıraktığı görüntüyüde beraberinde götürerek alternatif bir evrene çıkabileceğini öne sürüyor.

Karadeliğin içinden geçen madde yani parçacıklar olmayacağı için geçiş mümkün olabilir. Aynı şekilde Hawking Işıması ile dışarı çıkan sadece parçacıklar olacağı için anlaşılamaz olacaktır. Hawking bu sorunu çözmüş olabilir ancak henüz kesin birşey yok. Teorinin kanıtlanıp kanıtlanamayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sadece css kullanılarak açılır menü yapımı için internette epey kaynak var aslında. Ben vid

09:30 // 0 Yorum Karanlığa Işık Tut

Videoda nth-child ve benzeri birkaç css seçicisinden bahsettim. Benim sık sık kullandığım se

09:27 // 0 Yorum Karanlığa Işık Tut

Sadece css kullanılarak açılır menü yapımı için internette epey kaynak var aslında. Ben vid

09:24 // 0 Yorum Karanlığa Işık Tut

İzlediğim başarı hikayelerinin konu edildiği bazı filmleri sizler için derledim. 10 adet film

09:17 // 0 Yorum Karanlığa Işık Tut