Ana Sayfa HTML5 ve CSS3
HTML5 CSS3 Sfırıdan İleri Seviye Videolu Eğitim Seti
Toplam 10 saat 25 dakika

Mona Lisa’nın Dinlenebilen Hali Olarak Gördüğüm Mozart Besteleri

Klasik batı müziğini çok severim. Aslında bazı yönleriyle kitap okumaya benzer. Kitap harfler ve kelimelerden oluşur. Herşey sizin elinizdedir. Okuduğunuz şeyleri anlamalısınız. Karakterleri ve olayları ister istemez kafanızda canlandırırsınız. Klasik müzikte de durum buna yakındır. Onu hissetmeli ve hayal dünyanıza sokmalısınız.

 

Bestekarlar içinde ayrı sevdiğim biri vardır ki Wolfgang Amadeus Mozart… Müziğinin her zaman evrensel bir dili olduğunu hissetmişimdir. Örneğin Beethoven çok kişiseldir. Ama Mozart bambaşkadır. Onun müziğini her zaman, dinleyebildiğimiz Mona Lisa diye tanımlamışımdır. Sanırım en sevdiğim yönü; yemyeşil, rüzgarlı düzlüklerden, bembeyaz karlarla kaplı tepelere geçişidir. Aynı günün akşamı gökyüzünde bütün galaksiyi izleyebilirsiniz. İşte Mozart böyledir.

 

Sıralamayı karışık yapıyorum. Çok fazla olduğu için bazılarını ekliyorum sadece. Sık sık böyle dinlemekten keyif aldıklarımı -özellikle kod yazarken çok dinliyorum- paylaşmaya çalışacağım. Ayrıca bu şekilde sürekli listeler yaparak paylaşmaya devam edeceğim.

 

Piano Concerto No. 04

 

Mozart – Requiem

 

Eine kleine Nachtmusik

 

Symphony No. 25 K183

 

Violin Concerto No. 3

 

Violin Sonata K378 Rondeau

 

Piano Concerto No. 20

 

Symphony No. 35 Haffner

 

The Magic Flute Overture

 

String Quartet in F Major, K 590

 

Piano Concerto No. 21 – Andante

 

Piano Concerto No. 16