Ana Sayfa HTML5 ve CSS3
HTML5 CSS3 Sfırıdan İleri Seviye Videolu Eğitim Seti
Toplam 10 saat 25 dakika

İlham Verici 10 Başarı Öyküsü Filmi

İzlediğim başarı hikayelerinin konu edildiği bazı filmleri sizler için derledim. 10 adet film çıkardım. Dram izlemeyi sevdiğim için neredeyse hepsinin içinde dram var. Ancak hepsinde başarı hikayesi söz konusu. Karışık sıralıyorum ve spoiler vermeden kısa kısa konularını yazacağım.

 

1) The Pursuit Of Happyness – Umudunu Kaybetme (2006)

the pursuit of happyness

Chris Gardner bir çocuk babası evli bir adamdır. Hayat ona adil davranmamaktadır. Babasının kim olduğunu bilmeden geçirdiği bir çocukluk sonrası büyüyünce olmak istediği hiç birşeyi olamamış bir adamdır. Tüm birikimini bir işe yatırmış ve batmış, bu yüzden de karısıyla arası kötü durumdadır. Chris bütün bu sıkıntılar arasında bir fırsat yakalar. Ancak bu fırsatı değerlendirebilmek için çok çabalaması gerekmektedir. Kendine verdiği “benim çocuğum beni tanıyarak büyüyecek” sözünü de tutmaya çalışarak hayata karşı verdiği mücadeleyi izleyeceksiniz.

IMDb: 7,9/10
Metascore: 64/100

 

2) October Sky – Ekim Düşü (1999)

october sky

Coalwood okulunu bitirdikten sonra üniversite bursu kazanamayan çoğu gencin madenci olarak çalıştığı bir kasabadır. Burada hayat insanlar için basittir. Madenci olarak çalışır ve para kazanırsın. Homer Hickam babası usta bir madenci olan bir çocuktur. Erkek kardeşi futbol sayesinde burs kazanmıştır ve Homer’ın babası onun madenci olmasını istemektedir. 1957 Ekim’inde Sputnik adlı uydunun geçisine tanıklık eden Homer’ın farklı bir hayali vardır. Roketlere ilgi duymakta ve kendi çabaları ve 3 arkadaşıyla birlikte roketler yapmaya çalışmaktadır. Zamanla “Rocket Boys” olarak tanınırlar fakat Homer’ın babası hiçbir zaman bunu desteklememektedir. Tüm engellere rağmen Homer ve arkadaşlarının hayalleri için gösterdikleri çaba sizlere ilham verecek.

IMDb: 7,8/10
Metascore: 71/100

 

3) The Social Network – Sosyal Ağ (2010)

the social network

Mark Zuckerberg adında Harward’lı bir gencin Facebook’u kurma hikayesi. Bu filmin konusu hakkında pek bir bilgi vermeye gerek duymuyorum. Zaten herkesin bildiği Facebook sitesinin kuruluş öyküsü.

IMDb: 7,8/10
Metascore: 95/100

 

4) Pirates Of Silicon Valley – Silikon Vadisi Korsanları (1999)

pirates of silicon valley

Apple’ın kurucusu Steve Jobs ve Microsoft’un kurucusu Bill Gates arasında geçen mücadeleyi eş zamanlı anlatan ve iki rakibinden birbirleriyle yarışırken başarıyı nasıl yakaladıkları gösteren bir başarı hikayesi. Apple ve Microsoft firmalarının kuruluş öyküsü de diyebiliriz.

IMDb: 7,2/10
Metascore: Yok

 

5) The Wolf Of Wall Street – Para Avcısı (2013)

The Wolf Of Wall Street

Jordan Belfort okuldan yeni mezun olmuş yeni evli bir borsacıdır. Wall Street’e taşınmış ve ilk iş deneyiminde Wall Street için yaratıldığını fark ederek çok etkilenmiştir. İçinde ki zengin olma ve iyi yaşama arzusu kıvrak zekasıyla birleşerek ona sürekli başarı sağlayacaktır.

IMDb: 8,2/10
Metascore: 75/100

 

6) The Rainmaker – Yağmurcu (1997)

The Wolf Of Wall Street

Rudy Baylor yeni mezun, iyiliğe ve sevgiye inanan bir avukattır. Dürüst olmayı kendine hayat felsefesi edinmiştir. Aldığı ilk davalardan birinde çok büyük bir sigorta şirketine karşı olacaktır. Bu davayı kazanması demek birinin hayatını kurtarması anlamına gelecektir. Bu savaş onun için avukatlıktan çok insanlık meselesi haline gelmiştir.

IMDb: 7,1/10
Metascore: 72/100

 

7) The Legend Of Bagger Vance – Bagger Vance Efsanesi (2000)

The Legend Of Bagger Vance

Rannulph Junuh savaş kahramanı eski bir golf oyuncusudur. Bölgesinde çok ünlü olmasına rağmen savaştan sonra Golf’u bırakmış ve kendini alkole vermiştir. Yeni bir golf sahasının açılışı için 36 delik bir oyuna davet edilir. Oynayacağı kişiler dünyanın en iyi Golf oyuncularıdır. Eski yeteneği olmadığını düşündüğü için başta kabul etmesede yeni tanıştığı Bagger Vance adında esrarengiz bir adam sayesinde maça katılmayı kabul eder.

IMDb: 6,7/10
Metascore: 47/100

 

8) Catch Me If You Can – Sıkıysa Yakala (2000)

Catch Me If You Can

Amerika’nın teknolojinin güvenliğine girmediği dönemlerde, FBI’ın yıllarca peşinde koştuğu Frank Abagnale Jr. adında dahi bir dolandırıcının gerçek öyküsü. Abagnale ailesinin boşanma kararından sonra evden kaçar ve banka çekleri ile kendi parasını kazanmaya başlar. Hayatı boyunca bir avukat, doktor, Panam’da bir pilot ve yüzlerce çek dolandırıcılığı yapan Amerika’nın FBI tarafından en çok aranan listesine giren en genç adamdır.

IMDb: 8,0/10
Metascore: 76/100

 

9) Invincible (2006)

Invincible

Karısıyla yeni boşanmış ve maddi açıdan sıkıntılı bir dönemde yaşayan Vince Papale futbol oynamayı çok sevmektedir. Arkadaşları arasında en iyi oyuncu odur. Philadelphia Eagles takımı geçirdiği kötü sezonun ardından yeni bir koç ve yeni oyuncular ile devam etmek ister. Bunun için takımın başına gelen yeni koç oyuncuları seçme ile almaya karar verir. Vince Papale’ın takıma girmek ve kendini göstermek için herşeyi yapması gerekecektir.

IMDb: 7,1/10
Metascore: 63/100

 

10) Music Within (2007)

Music Within

Richard insanları etkileyici bir şekilde konuşma konusunda özel bir yeteneğe sahiptir. Savaş gazisi olarak döndüğünde duyma problemi yaşar ve bu yeteneğini kullanmaktan mahrum kalır. Fakat bu olay ona farklı bir misyon kazandıracak ve bu misyon sayesinde büyük şeyler başaracaktır.

IMDb: 7,4/10
Metascore: 53/100