Sercan Aslan Kişisel Blog
bati-muzigi

Mona Lisa'nın Dinlenebilen Hali Olarak Gördüğüm Mozart Besteleri

Klasik batı müziğini çok severim. Aslında bazı yönleriyle kitap okumaya benzer. Kitap harfler ve kelimelerden oluşur. Herşey sizin elinizdedir. Okuduğunuz şeyleri anlamalısınız. Karakterleri ve olayları ister istemez kafanızda canlandırırsınız. Klasik müzikte de durum buna yakındır. Onu hissetmeli ve hayal dünyanıza sokmalısınız.


Bestekarlar içinde ayrı sevdiğim biri vardır ki Wolfgang Amadeus Mozart... Müziğinin her zaman evrensel bir dili olduğunu hissetmişimdir. Örneğin Beethoven çok kişiseldir. Ama Mozart bambaşkadır. Onun müziğini her zaman, dinleyebildiğimiz Mona Lisa diye tanımlamışımdır. Sanırım en sevdiğim yönü; yemyeşil, rüzgarlı düzlüklerden, bembeyaz karlarla kaplı tepelere geçişidir. Aynı günün akşamı gökyüzünde bütün galaksiyi izleyebilirsiniz. İşte Mozart böyledir.


Sıralamayı karışık yapıyorum. Çok fazla olduğu için bazılarını ekliyorum sadece. Sık sık böyle dinlemekten keyif aldıklarımı -özellikle kod yazarken çok dinliyorum- paylaşmaya çalışacağım. Ayrıca bu şekilde sürekli listeler yaparak paylaşmaya devam edeceğim.


Piano Concerto No. 04
Mozart - Requiem
Eine kleine Nachtmusik
Symphony No. 25 K183
Violin Concerto No. 3
Violin Sonata K378 Rondeau
Piano Concerto No. 20
Symphony No. 35 Haffner
The Magic Flute Overture
String Quartet in F Major, K 590
Piano Concerto No. 21 - Andante
Piano Concerto No. 16